Kitap Kültür

Harry Potter’ın 8. Kitabı mı Geliyor?

Yazan kişi Rothstein

İlk olarak 1999 –ülkemizde 2001- yılında basılan ve bu tarihten itibaren fantastik edebiyat ve sinemanın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Harry Potter serisi, J.K.Rowling tarafından yazılmış ve 400 milyondan fazla satılmış, piyasayı alt üst ederek edebiyat çapında rekorlar ve sinemada da gişe rekorları kırmıştır. Geçtiğimiz aylarda Harry Potter serisinin 8. Bölümünün tiyatro şeklinde geleceğini bir yazımızda yazmıştık. Ona da buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi ise Harry Potter’ın bu 8.bölümü kitap şeklinde gelebilir! Harry Potter ve Lanetlenmiş Çocuk adıyla tiyatroya uyarlanan ve Harry Potter’ın devamı niteliği taşıyacak olan bu bölüm, sadece tiyatro bazlı olacağı için bizi üzen bir haber olmuştu ve hikayenin diğer hayranlara nasıl iletileceği de bir merak konusu haline gelmişti. Fakat bugün yapılan açıklamaya göre, iki yayınevi oyun senaryosunun yayın haklarını almayı teklif etmiş. Öncelikle şuna da değinelim: Bu oyun senaryosu J.K.Rowling tarafından değil, Jack Thorne tarafından yazıldı. Yani bu da demek oluyor ki, eğer kitap haline getirilirse yazar Jack Thorne olacak. Rowling Library tarafından yapılan açıklama şöyle:

Ve şu an iyi haberler var gibi görünüyor. Kaynaklarımız, en az iki yayıncının, oyun senaryosunun yayın haklarını almaya çalıştığı konusunda bizi bilgilendirdi. Hatırlatalım ki bu bir J.K. Rowling çalışması değil, bahsi geçen oyun Jack Thorne tarafından yazılmakta ve muhtemelen kendisi yazar olarak belirtilecek ki bu da yapılan görüşmelerde göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konu.

Şimdiye değin bildiklerimizin hepsi bu kadar ancak iki yayıncının yayın haklarını alma görüşmeleri olumlu bir sinyal ve Harry Potter ve Lanetli Çocuk’u kitap olarak göreceğimizin neredeyse teminatıdır. Yayıncıların isimlerini saklı tutmamız söylendi.

Yazar Hakkında

Rothstein

1 Yorum

  • Rowling’in yazmayacak olması üzücü tabi ama en azından senaryo Rowling onaylı. O yüzden içim rahat.

Yorum Bırak