Teknoloji Yaşam

3D Yazıcıların Sağlıkta Yeri

Yazan kişi Rothstein

3 Boyutlu yazıcılar son yıllarda hayatımıza giren en büyük teknolojik cihazlardan birisi olarak dikkat çekmektedir. O kadar yaygınlaştı ki internet üzerinden sipariş verip evinizde monte ederek kullanmaya başlayabilmeniz mümkün. Otomotiv sektöründen askeri uygulamalara kadar birçok alanda etkili olarak kullanılmaya başlanan 3D yazıcıların kullanılmaya başlandığı en önemli sektör kuşkusuz sağlık alanı.

Özellikle sağlık alanında oldukça büyük yer edinen 3D yazıcıların birçok şekilde kullanılması mümkün. Estetik, ağız ve diş sağlığı, iskelet, biyomedikal ve cerrahi alanlarda adeta çığır açan 3 boyutlu yazıcılarla birlikte daha gelişmiş tıp örneklerini yakın gelecekte görebilmemiz mümkün.

Ağız ve Dişte 3 Boyutlu Yazıcılar

3 Boyutlu yazıcılar ağız ve diş sağlığı alnında protez diş uygulamasından ufak dişlere kadar birçok şekilde kullanılması mümkün. Nitekim ağız yapılarına uygun olarak tasarlanan dişlerin 3 boyutlu yazıcılar ile hazırlama çalışmaları başarı ile sonuçlanmıştı.

Biyomedikal Alanda Kullanımı

Geçtiğimiz yıllarda İngiltere’de bir hastaya 3D yazıcı ile tasarlanıp üretilen bir leğen kemiği nakli yapılmış ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Aynı şekilde Hollanda’da yaşamakta olan 23 yaşındaki genç bir hastaya 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen bir kafatası nakli gerçekleştirildi. İspanya’da ise bir hastanın kanserden dolayı göğüs kafesindeki erimelerin sonucu göğüs kafeslerini yitiren bir hastaya titanyumdan üretilmiş göğüs kafesi nakledilmişti.

Oldukça geniş bir alanda kullanılma olanağı bulunan 3 Boyutlu yazıcıların kullanım alanları;

  • Bacak ve kol protezleri
  • Yapay burun ve kulak
  • İşitme cihazı üretimi
  • Ortopedik aksesuar üretimi

Yazar Hakkında

Rothstein

3 Yorum

  • 3D yazıcılar ile implant diş örnekleri yapıldığını daha önceden okumuştum. Çekilen diş catcam üzerinden tekrardan tasarlanarak 3D yazıcı sayesinde birebir kopyası çıkarılarak doğal görünmesi sağlanıyor.

Yorum Bırak