Teknoloji

Apple’dan Araç Hamlesi

Yazan kişi Rothstein

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olarak dikkat çeken Apple akıllı ev cihazları üretiminden sonra araba sektörüne de adım atmayı planlıyor. Apple geçtiğimiz süreçlerde adım adım bu sektöre soyunacağının sinyallerini birkaç tasarımcı ve mühendis transferi ile fısıldamış idi. Bu transferlerin ardından şirketin CEO’sundan önemli açıklamalar geldi. Şirketin CEO’su Tim Cook sürücüsüz araba üretimi girişimlerinin oldukça hızlı bir şekilde devam ettiğini bildirerek şirket açısından en zorlu yapay zeka projesi olarak adlandırdı.

Bu alanda Apple firmasının en büyük avantajı kuşkusuz kasasında bulunan nakit para rezervi, öyle ki Apple şirketi dünya üzerindeki birçok devletten daha fazla nakit paraya sahip. Böyle bir sektöre adım atarken en basitinden Tesla şirketini 35,7 milyar dolara veya Ford’u 55,7 miyar dolara satın alabilecek bir güce sahip.

Test Alanı Arıyorlar

Apple firmasının son zamanlarda Titan Projesi isimli elektrikli araba üzerinde ar-ge çalışmaları yürüttüğü haberleri gelmekte. Özellikle BMW firması ile bu aracın üretimi için oldukça yakın oldukları bilinmektedir. Anlaşılacağı üzere Apple ve otomobil sektörünün öncülerinden olan BMW’nin anlaşması oldukça yakın. Öte yandan Apple sürücüsüz araçlar için bir test sürüş alanı arayışı içerisinde olduğu gelen haberler arasında.

Daha önce yapılan açıklamalara göre Apple’ın sürücüsüz araçları 2019 yılında piyasaya çıkabileceği açıklamaları yapılmıştı. Fakat daha sonra yapılan açıklamalar bu tarihin daha da ertelenebileceği yönünde. Apple’ın araba sektörüne girmesi ile bizleri yakın gelecekte oldukça farklı tasarımda araçlar, elektrikli arabalar ve akıllı araçlar bekleyebilir.

Yazar Hakkında

Rothstein

1 Yorum

Yorum Bırak