Teknoloji

Bilgisayar Mause’si Yalan Makinası Oldu

Yazan kişi Rothstein

Evlerimizde İş yerlerimizde kısacası hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan bilgisayarların en önemli donanım birimlerinden olan “mause” halk arasında ki tabiri ile fare, arttık sadece bir mause değil bir yalan makinası olarak da kullanılacak.

Yalan makinası mı? Ne alaka? Tarzı söylemlerde bulunan okurlarımız olacaktır fakat dediğimiz de ciddiyiz. Gerçekten bilgisayar mauseleri artık yalan makinası olacak. Nasıl mı?

 

İtalyan bilim insanları tarafında yalan söyleyen insanları tespit etmek için mause kullanmayı önerdiler ve hemen bunun için teknik çalışmalara başladılar. İtalya’nın en eski üniversitelerinden olan Padova Üniversitesin de ilk teknik çalışmalara başlanıldı. Bu sistemde bilgisayar kullanan kişilerin soruları cevaplarken mause hareketlerinden faydalanarak yalan söyleyip söylemediği anlaşılacaktır. Bunu duyan herkes “hadi canım ordan nasıl anlayacaklar?” diyebilirler. Tabi ki son zamanlarda hemen hemen her teknolojide kullanılan yapay zeka teknolojisinden faydalanacaktır.

Yalan Mı Doğru Mu? Nasıl Anlayacağız?

Normal bir yalan makinasına göre daha farklı bir çalışma prensibi olan yalan makinası mauseler diğerlerinden farklı olarak teste tabi tutulan kişiyle temas etmesi gerekmeyecektir. Bunun yanı sıra teknik kalibrasyon gibi birçok farklı fonksiyonlarla desteklenen teknoloji de analiz etmede büyük fayda sağlayacaktır.

Teknik olarak mauseye yüklenen yazılım sayesinde yalan söylenildiği anlaşıldığı zaman mause kırmızı renge bürünecek ve doğru söylenildiği zaman ise yeşil renkli olacaktır.

Yazar Hakkında

Rothstein

1 Yorum

Yorum Bırak