Teknoloji

Robotlaşma Meslekleri Nasıl Etkiliyor

Yazan kişi Rothstein

Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesiyle birlikte üretimde robotlaşma gittikçe artmaya ve iş gücüne büyük katkılarda bulunmaya başladı. Robotlaşma ile birlikte akıllara gelen ilk soru robotların insanların yerini alıp almayacağıydı.

Global olarak robotlaşmanın artması ülkemizde de yanıt buldu, nitekim her yıl robot yarışmalarına katılan Türk öğrencileri görmek mümkün. Öte yandan meslek liselerinde dahi Mikro Denetleyiciler dersi verilmeye başlandı. Ülkemizde de oldukça gelişen robot teknolojisinin yakın bir gelecekte üretimde insanların yerini alması bekleniyor. Nitekim şu an herhangi bir otomobil fabrikasının dahi %39’luk kısmını robotlar oluşturmaktadır. Robotlar çalışma kapasitesi bakımından bakıldığında yaklaşık 7 insana bir robot denk gelmektedir. Ayrıca 1 robotun maliyeti 7 insandan daha fazla, hata payı daha az ve çalışma süresi ise oldukça fazladır.  Bu yüzden robotlaşmanın genel anlamda işsizliği arttıracağını düşünebiliriz.

Fakat bunun bilim – kurgu filmlerinde yer alan robot istilası tarzı bir duruma dönüşmesi söz konusu değil. Artık robotlaşma ile birlikte yeni meslekler türeyecek ve insanlar daha farklı şekilde iş bulma olanağına sahip olacaklar. Nitekim robot üretimi için yine insan gücüne ve yeteneğine ihtiyaç vardır. Robotlaşma sadece sürekli ve aynı hareketi içeren basit işler için kullanılacaktır. Diğer bir anlamda mecliste bir robot milletvekili, televizyonda robot muhabir veya robot futbolcular görmek imkansızdır. İnsanoğlunu yeni çağda daha nitelikli ve bilgi gerektiren meslekler beklemektedir. Bu yarışta sürekli olarak öğrenmeye açık olanlar kazanacak geçmişe takılı kalanlar ise kaybedecektir.

 

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak