Teknoloji

Yarasa Robotlar

Yazan kişi Rothstein

Robot teknolojisi son yıllarda oldukça büyük bir ivme yakalamaya başladı. Nitekim robotlarla seri üretim, insansı robotlar ardı ardına gelmeye devam ediyor. İşte robot teknolojisindeki son ürün Yarasa Robotlar. Peki bu yarasa robotlar günlük hayatımızda ne işimize yarayacak!

Yarasa robotlar 93 gram ağırlığında ve tamda yarasa boyutlarında olan minik uçabilen bir robot. Yarasalar gibi oldukça ani ve kıvrak hareketlere sahip robotların kanadında topla 9 eklem bulunuyor ve bu onlara inanılmaz hareket kabiliyeti sunuyor. Farklı eklemlerine bacak ve kanat montajı yapılabilen robot ek özellikleri ile de oldukça kabiliyetli bir robot olarak dikkatimizi çekiyor. Ayrıca oldukça ince ve zarımsı bir yapısı bulunan kanatlara sahip robot hafifliği sayesinde oldukça uzun süre havada kalabiliyor. Çok ince kanatları sayesinde bir yarasa gibi hareket edebilen robotun olumsuz yanı ise yapıldığı malzemelerin oldukça dayanıksız olması dikkatlerden kaçmıyor. Deneme sürüşlerinde çarpma hallerinde oldukça hasar almasının robotun oldukça düşük ağırlığına ve küçük olmasına bağlayabiliriz. Buna ek olarak enerjisini bataryadan alan robot aşırı enerji tüketimi nedeniyle uzun süre havada kalamamaktadır.

Gerçek Yarasa ile Arasındaki Farklar

Robot yarasa ile gerçek yarasaların arasında birkaç fark bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi sinyaller ile yön bulma özelliğinin eksik olması ve gerçek yarasalar gibi baş aşağı duramamaları dikkat çekiyor. Arıca kameraları oldukça yetersiz bir görünüme sahip. Fakat ilerleyen süreçlerde yarasa robotların daha iyi geliştirilerek askeri operasyonlarda afet bölgelerinde arama kurtarma çalışmaları için kullanılması muhtemel görünmektedir.

 

Yazar Hakkında

Rothstein

1 Yorum

Yorum Bırak