Yaşam

Eskiden Günümüze Hala Yaşayan Hayvanlar

Yazan kişi Rothstein

Bu canlılar insanlardan milyonlarca hatta on milyonlarca yıl yaşlı! Geneli suda yaşayan bu canlılar, tufanlardan ve benzeri şeylerden etkilenmemeyi başararak hayatta kalıp günümüze kadar gelmişler.

Su Süngeri

Mikroorganizmalar listeye alınmazsa, günümüzde yaşayan en yaşlı canlılar su süngerleridir. 760 milyon yıl önce var olan süngerler günümüzde de varlıklarını sürdürmektedirler.

Deniz Anası

Yaklaşık yarım milyar yıldır yani 500 milyon yıldır dünya üzerinde varlıklarını sürdüren deniz analarının varlıklarının daha eskilere dayandığı tahmin edilmekte.

Notilus

Notiluslar da deniz anaları gibi 500 milyon yıldır denizlerde yaşıyorlar. Etkileyici ve dehşetengiz kabukları nedeniyle avlandıklarından nesilleri tükenme tehlikesi içinde.

Nal Yengeci

445 milyon yıldır yeryüzünün ahalisinin içinde yer alan bu tür, var olduğundan beri pek de değişim göstermemiş bir tür.

Koelakant

400 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen balığın neslinin tükendiği sanılıyordu. Yakın zamanda ise hala Afrika kıyılarında yaşamına devam ettiği anlaşıldı.

Bofa Balığı

Parazit olarak hayatını sürdüren bofa balığı, 360 milyon yıldır dünya sahnesinde. Bofa balığı, bir canlıya tutunup onun kanını emerek yaşıyor.

eskiden-gunumuze-hala-yasayan-hayvanlar-1Soldan Sağa Üst: Su Süngeri, Deniz Anası, Notilus / Soldan Sağa Alt: Bofa Balığı, Nal Yengeci, Koelakant

Mersin Balığı

200 milyon yıl öncesine dayanan kökleriyle en eski canlılardan biri olan Mersin balığı, türü tehlikede olan hayvanlardan. Yumurtalarından yapılan havyar nedeniyle nesli tükenme tehlikesinde.

Fırfırlı Köpekbalığı

Bir köpekbalığından daha çok yılan balığına benzeyen tür, korkutucu bir köpekbalığı örneği. 150 milyon yıl veya daha fazla süredir dünya üzerinde oldukları tahmin ediliyor.

Martialis Heureka Karıncası

120 milyon yıldır dünya üzerinde yaşamlarını sürdüren bu karıncalar, bilinen en eski karınca türü olarak da önemli bir yer tutuyorlar.

eskiden-gunumuze-hala-yasayan-hayvanlar-3Soldan Sağa: Martialis Heureka Karıncası, Fırfırlı Köpekbalığı, Mersin Balığı

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak