Yaşam

Mevsiminde Sebze ve Meyve Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazan kişi Rothstein

Doğru mevsimde doğru sebze ve meyveyi tüketmek sağlık açısından oldukça büyük bir önem taşıyor.

Mevsiminde Sebze ve Meyve Tüketmenin Faydaları Neler?

Mevsiminden önce sunulan sebze ve meyvelerde yoğun olarak kimyasal ilaçlar kullanılıyor. Özellikle hormon takviyesiyle birlikte mevsimi olmayan sebze ve meyveler, yılın her döneminde rahatlıkla satışa çıkarılıyor. Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek, bu gibi kimyasal ilaçların zaman içerisindeki etkilerinden korunmayı beraberinde getiriyor.

Mevsiminde yemek için tercih edeceğiniz sebze ve meyvelerde ilaç kullanılmadığından dolayı, besin değerli yüksek oluyor. Sağlığa farklı şekillerde katkıları bulunan sebze ve meyveleri,  doğal olarak yetiştikleri dönemde tercih etmek ayrıca lezzet açısından da sizi hoşnut edecektir.

Sebze ve meyveleri doğru zamanda tüketmenizin bir diğer katkısı da ekonominize olacaktır. Mevsiminde bolca bulunan sebze ve meyveler, mevsimi olmadığı dönemlerde cepleri zorlayabiliyor.

Eğer mevsiminde olmadığınız sebze ve meyveleri illa ki tercih etmek istiyorsanız, dondurulmuş halde bulunan ya da konserve içerisinde muhafaza edilmiş olanları tercih edin. Bu şekilde, tazeliğini korumuş sebze ve meyveler çok daha sağlıklı ve çok daha lezzetli olacaktır.

sebze ve meyve ne zaman alınır

 

Mevsimi Dışında Olan Sebze ve Meyveleri Tüketmek Zararlı mıdır?

Tarımda ve gıda işletmesinde geliştirilen yöntemler, aynı zamanda gelişen teknolojiyle birlikte desteklenerek tüketim ürünlerinde büyük değişiklerin olmasını da beraberinde getirdi. Tadı tuzu olmayan ve yılın hemen her mevsiminde satışa sunulan hormonlu ürünler bir çok açıdan faydasızdır.

Lezzet açısından mevsiminde olmayan sebze ve meyvelerden herhangi bir beklentinizin olmaması daha doğru olacaktır. Aynı şekilde lezzette olduğu gibi sebze ve meyvenin kendine ait kokusu da mevsimi dışında satılan ürünlerde olmayacaktır.

Mevsimi dışında sunulan sebze ve meyvelerin besin değerleri de son derece düşüktür. Kimyasallarla desteklendiği için mevsim dışı satışa sunulduğundan dolayı fiyatları da oldukça yüksek olmaktadır.

Sebze ve Meyveleri Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazar veya market fark etmeksizin, sebze ve meyve alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar bulunuyor. Kendi boyutlarından büyük olan sebze ve meyvelerden uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Daha çok pörsük halde olmayan, çürümemiş, düzgün şekilli olan sebze ve meyveleri tercih etmenizde yarar var. Seçiminizi yaparken bu detaylara özen gösterdiğinizde lezzetli ve sağlıklı ürünlere kavuşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Rothstein

4 Yorum

Yorum Bırak