Yaşam

Maç Spikerleri Nasıl Hiç Şaşırmaz?

Yazan kişi Rothstein

Televizyonda herhangi bir futbol maçı ya da spor müsabakası (özellikle takım oyunu olanlar) seyrederken spikerlerin maç anlatımı esnasındaki kusursuz anlatımına hayran kalırız. Peki siz de hiç benim gibi spikerlerin nasıl olup da hiç şaşırmadığını merak ettiniz mi?

Öncelikle bu konu ilk olarak benim aklımı çocukluğumda kurcalamıştı. Babama sorduğumda ise spikerlerin önlerinde futbolcuların isimleri ve numaralarından oluşan bir liste olduğunu söylemişti. Bu aslında hatalı bir bilgi değil, evet spikerlerin önünde böyle bir liste mevcut. Ancak sadece bundan ibaret değil.

Öncelikle spikerler maçtan önce tüm futbolcuların isimlerini ve yüzlerini ezberliyorlar. Bununla da kalmayıp, oynayış stillerine, mevkilerine ve ve numaralarına göre kim olduğunu çıkarıyorlar. Futbol maçlarında spikerler TV görevlileri için ayrılan ve stadyumda bulunan bir bölgede dururlar.

Basketbol maçlarında ise bu durum daha kolaydır. Çünkü spikerler hemen sahanın kenarında bulunurlar. Sahada bulunan oyuncu sayısının azlığı, sahanın küçük olması ve oyuncuların görevlerinin daha belirgin olması basketbol maçlarını sunan spikerlerin işlerini oldukça kolaylaştırır.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak