Bilim Nedir?

Dunnig Kruger Sendromu Nedir?

Yazan kişi Rothstein

Öncelikle bu psikolojik sorunun ülkemizdeki yaygınlığının çok yüksek olduğunu paylaşmak istiyorum. Sendromun detaylarını öğrendikçe neden böyle düşündüğümü anlayacak ve hak vereceksiniz.

2000 yılında Amerika’da bulunan Cornell Üniversitesi’nin psikologları Justin Kruger ve David Dunning tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur. Psikologlar “cahil cesareti” olarak adlandırdıkları tanı ile 2000 yılında Nobel Ödülü kazanıp tarihe geçmişlerdir. Aslında Atalarımızın “Boş başak dik durur.” Sözü ile cahil cesaretini yıllar önce bildiğini biliyoruz ama uzmanların raporlandırması iyi olmuş. Eğer çevrenizi dikkatli bir şekilde incelerseniz alanında az bilgiye sahip yani yetersiz ancak her konuda bilgi sahibi olduğunu düşünen cesaretli insanlar görmeniz güç olmayacaktır. Maalesef toplumumuzda bu tür insanların oranı yüksek. Bu tür insanlar her sorunu kendi çözmeye, bütün sıkıntıların üstesinden yalnız başına gelmeye çalışır ve başarabileceklerine emindirler.

‎”Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.” Filozof Bertrand Russell’in dediği gibi yetersiz insanlar kendinden emin iken bilgili insanlar kuşkulu olup toplumda öne çıkmaz ve fark edilmeyi bekler. Bu yüzden boş diye tabir ettiğimiz insanların makam mevki sahibi olduklarına şahit olabiliyor ve bu adam veya kadın nasıl buralara gelmiş diyerek sorgulayabiliyoruz.

Bu tür insanlar yükselebilmek için üstlerine daima saygılıdırlar ancak alçakgönüllülükle alakaları olmadığı için altlarını ezmeye ve aşağılamaya meyillidirler. Ayrıca bu kişilerin sözlerinin birbiriyle çakıştığı görülür. Geçmişte inanmadığı inkar ettiği bir düşünceyi bugün savunabilir ve geçmişte inanmadığını söylediğini de inkar eder. Bu insanların savunduğu bir düşüncenin yanlış olduğuna emin olsanız bile tartışmaya girmeyin. Çünkü tartışma sürecinde kendisi de yanlış olduğunu anlasa bile konuşmaya o düşünceyi savunarak başladığı için asla pes etmeyecektir. “Asla bir aptalla tartışmayın, sizi kendi seviyesine çeker ve sonra tecrübesiyle sizi yener.” Mark Twain çok haklı.

Araştırma sonuçlarını birkaç madde ile rapor edilmiştir;
– Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
– Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görmekten acizdirler.
– Niteliksiz insanlar, ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
– Eğer nitelikleri belli bir eğitim ile artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak