Bilim Nedir?

Süpernova Nedir? Nasıl gerçekleşir?

Yazan kişi Rothstein

Süpernova bir Yıldız’ın ömrünü tamamlayıp maddesinin büyük bir kısmını uzaya verdiği patlama olayıdır. Çok yüksek enerji yoğunluğuna sahip olan bir fiziksel olaydır. Süpernovaların yaydığı enerji öyle yüksektir ki Güneş’in 10 milyar yılda yayacağı enerjiden daha fazla olabilir.

Peki Süpernova Neden ve Nasıl Gerçekleşir?
Yıllar boyunca yakıtı olan hidrojeni tüketen yıldızlar yakıtları bittiğinde kendi içlerine doğru çökmeye başlar. Bunun sonucunda merkezde çok büyük bir basınç oluşur. Bu basınç nedeniyle süpernova dediğimiz ani patlama gerçekleşir.

Patlamanın etkisiyle fırlayan maddeler uzayın derinliklerine kadar gider. Bu dağılan yıldız artıklarının uzayın bir yerlerinde yeni yıldızlar ya da yıldız sistemleri oluşturduğu varsayılmaktadır. Güneş ve Güneş sistemi dahilindeki gezegenlerin de bir süpernova patlaması sonucunda fırlayan yıldız artıklarından oluştuğu düşünülmektedir.

Süpernova patlaması sonucunda öyle bir parlaklık oluşur ki Güneş’in parlaklığının 100 milyon katına ulaşabilir. Süpernovanın parlaklığını yitirmesi haftalar hatta aylar sürebilir.

Bir süpernovaya örnek verecek olursak M.S. 1050’li yıllarda Çin ve Japon kayıtlarına geçen Crab Nebula (Yengeç Bulutsusu) bir süpernova sonucunda oluşmuş ve bize uzaklığı yaklaşık 7000 ışık yılın olmasına rağmen haftalar boyunca Venüs’ten daha parlak görünmüş ve 2 yıl boyunca da gözle görünür parlaklığa sahip olmuştur. Süpernovalar nadir gerçekleşen olaylardır bu yüzden çok fazla örnek göstermek pek mümkün değildir.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak