Dizi Nedir?

Genetik Ayna Teorisi Nedir?

Yazan kişi Rothstein

Genetik Ayna Teorisi Lost dizisinde Marsel Russo tarafından ortaya atılan ilginç bir sayı dizisidir. Sayı dizisi sırası ile 4 8 15 16 23 ve 42 sayılarından oluşuyor. Teoride yer alan sayıların anlamlarına geçmeden önce teorinin ne anlama geldiğini kısaca açıklamak istiyorum. Teoriye göre Dünya üzerinde hepimizin bir ikizi var. Ancak ne yazık ki bu ikizimiz ile karşılaşmamız imkansız.

6 Arkadaş Teorisi

Sayıların Anlamları

İlk olarak 4’ü inceleyelim.

Teoriye göre her birimiz seçtiğimiz bir başkası ile 4 kişilik bir mesafe ile bağlantılıyız. Yani kendimizi ve rastgele seçtiğimiz birini bir tanıdığımızda başlayarak (örneğin teyzenizin kayın pederinin kardeşinin kuzeni) 4 kişi ilerlettiğimizde çıkan kişi bizi ve seçtiğimiz kişiyi tanıyor. Bunu daha iyi anlamak için yukarıda linkini verdiğim 6 Arkadaş Teorisi‘ni inceleyebilirsiniz.

8 ise oldukça basit.

Dizide yer alan 8 sayısının görevi oldukça basit. 8 sayısı Dünya üzerinde bulunan 8 kıtayı temsil ediyor.

Sırada 15 sayısı var.

Marsel Russo‘nun tabiri ile Dünya üzerindeki ikizimizle karşılaşma ihtimalimiz 4,815,162,342‘te 15. Bu değer ise yaklaşık olarak %0,0000005 ediyor.

16 sayısı ne ifade ediyor?

Dizide bulunan 16 sayısı ise Dünya’da yer alan insanlar içinde belirlediğimiz bir anda en fazla 16 kişinin ikizi ile karşılaşabileceğini belirtiyor.

23 yıl !

23 sayısı aslında 23 yıl anlamına geliyor. 23 yıl ise ikiziniz ile sizin aranızdaki yaş farkı. Russo‘ya göre ikizlerin yaşı aynı olamaz. Her ikizin arasında 23 yaş olmalı.

Ve son olarak 42.

42 sayısı ise 42 yıl olarak sizinle ikizinizin Dünya üzerinde birlikte yaşayabileceğiniz maksimum süreyi ifade ediyor. Ancak bu insanların en fazla 65 yıl yaşayabileceği anlamına gelmiyor. Eğer ikiziniz siz 50 o 27 yaşında iken ölürse Dünya üzerinde birlikte 27 yıl yaşamış olursunuz. Ancak bu sizin ne zaman öleceğinize etki etmez.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak