Dizi Kültür

Jon Snow, Targaryen mi Stark mı?

Yazan kişi Rothstein

Dizi dünyası içerisinde son zamanların en büyük tartışmalarından biri haline gelen Game of Thrones karakterlerinden Jon Snow’un aile bağları, bir teoriyi de beraberinde getirmişti. Dizi hayranları tarafından oluşturulan R+L=J teorisi sonunda doğruluğunu kanıtladı. “Winds of Winter” bölümde Jon Snow’un aile bağlarının ortaya çıkması, izleyicileri ekran başına kilitlemenin yanı sıra akıllarda yer alan soruların birçoğuna da cevap verdi.

Dizinin vermiş olduğu detay noktaları takip edemeyenler, gözden kaçıranlar ve olayların şekillenişini merak edenler için R+L=J formülünü daha detaylı irdeleyelim. Şimdiden söyleyelim; sezon finaliyle ilgili konuşacağımız için söyleyeceğimiz şeyler spoiler’a girecek.

Teoriye Diziden Kesitlerle Bakış

Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırıp kaçırmadığı konusunda tereddütler olsa da Lyanna, Rhaegar Targaryen’in himayesi altındayken kulede bir çocuk doğuruyor ve doğumdan hemen sonra ölüyor. Bu olayı dizide Bran’in görüsüyle birlikte Ned’in gençliğine geri dönerek öğrenmiştik.

Teoriyi doğrulayan bir diğer kesit de Ned ile Lyanna arasındaki diyalog oldu. Bu diyalogda da Ned’in kulağına bebeğin ismini fısıldayan Lyanna, hemen ardından “Robert duyarsa onu öldürür” ayrıntısını verdi. O an yaşandıktan biraz sonra ise bebeğin yüzü, Jon Snow’un yüzüne aynı kamera açısıyla direkt olarak geçiş yaptı.

Rhaegar Targaryen

R+L=J formülünün değişkenlerinden biri. Aerys II Targaryen’in en büyük oğlu olan Rhaegar Targaryen, yani artık diğer bir deyişle Jon Snow’un babası. Bir zamanlar Rhaegar, Demir Taht’ın Çılgın Kral Aerys’ten sonraki varisiydi. Halk tarafından da son derece sevilen Rhaegar, direkt olarak olmasa da dolaylı yoldan isyanın başlamasına ön ayak olmuştu. İsyana ön ayak olmasının sebebi de Eddard’ın kardeşi Lyanna Stark‘ı kaçırması oldu. Başlayan isyan bir kartopu etkisi yaratarak giderek büyümeye başladı ve iş Üç Dişli Mızrak Savaşı’na kadar vardı.

Üç Dişli Mızrak Savaşı’nda Robert ile teke tek olarak dövüşte kozlarını paylaşan Rhaegar Targaryen dövüşü kaybederek öldü. Sonrasında da Stark, Arryn ve Tully hanelerinin desteğiyle ilerlemiş olan Robert’a Lannisterlar da katıldı ve birlikte Kral’ın Şehri’ni ele geçirdiler. Robert Baratheon tahta oturur iken Targaryen soyundan gelen herkes öldürülerek soyun devam etmesi önlendi. Rhaegar’ın kardeşleri Daenerys ile Viserys Targaryen ise kaçmayı başarmıştı.

Lyanna Stark

Adı dizide en sık geçen isimlerden birisi olan Lyanna Stark ise L değişkeni ve haliyle Jon Snow’un annesi oluyor. Ned’in küçük kız kardeşi olan Lyanna, kendi döneminde güzelliğiyle ün salmıştır. Robert Baratheon o dönemde Lyanna ile nişanlı ve ona deli gibi aşık olsa da Lyanna, Rhaegar Targaryen’in dikkatini çekiyor. Harrenhal’da düzenlenen turnuva esnasında dikkatini çeken Lyanna’yı, Rhaegar kaçırıyor lakin aralarında yaşananları bilemiyoruz.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak