Dizi Kültür

Jon Snow’un Gerçek Adı Ne?

Yazan kişi Rothstein

Son birkaç yılın en çok izlenen dizisi olan Game of Thrones, bugüne kadar en çok ilgi çekmiş kitap uyarlamalarından biri. Geçtiğimiz günlerde 6.sezonunun finali yayınlanan dizi, hepimizi şaşkına çevirmiş durumda. Dizinin sezon finaliyle birlikte Jon Snow’un ailesini öğrenmiştik. O yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Reddit’te ortaya atılan yeni bir teoriye göre ise Jon Snow’un bir Targaryen olmasının yanı sıra, adı da aslında Jon değil.

!!! Sezon finaliyle ilgili konuşacağımız için söyleyeceğimiz şeyler spoiler’a girecek. !!!

Jon Snow’un ailesinin yanı sıra son bölümde ortaya çıktığı düşünülen bir diğer bilgi ise Jon’un gerçek ismi. Bildiğiniz gibi Lyanna ve Ned’in sahnesinde Lyanna, kardeşini yanına çağırarak “Çocuğumun adını fısıldayacağım…” diyor. Burada geçen ismi ne duymak mümkün, ne de HBO’dan bir açıklama gelmiş durumda. Dünyanın en çok izlenen dizisi Game of Thrones teorilerinin ne kadar ileri seviyeye ulaştığını hepimiz biliyoruz. O yüzden bu ismin de izleyiciler tarafından bir şekilde ortaya çıktığını öğrenmek bizi şaşırtmıyor.

Jaehaerys Targaryen

Reddit’te ortaya çıkan bir teorideyse Sparkledavisjr adlı kullanıcının muhteşem dudak okuma yeteneği konuşuyor. Sahneyi 50 kere başa sarıp izleyen Sparkledavisjr‘a göre Jon’un gerçek ismi Jaehaerys, yani babasının dedesinin ismi. Rhaegar’ın dedesi olan Jaehaerys I Targaryen vaat edilmiş prens kehanetini bilen ilk kişi. Prensin Targaryen soyundan geleceğini ortaya atınca da Targaryenlar işi gücü bırakıp çocuk yapıyor desek yeri. Rhaegar ise asıl eşi Elia Martell ona artık çocuk veremeyince de Lyanna Stark‘ı kaçırarak Jon’un doğmasını sağlıyor. Ned ise düşmanının soyundan gelen bir isme sahip çocukla Kışyarı’na dönemeyeceği için babası gibi gördüğü, yıllarca kendisinden eğitim gördüğü Jon Arryn‘ın ismi olan Jon’u seçiyor. Teori bu şekilde, sizce mantıklı mı?

Yazar Hakkında

Rothstein

1 Yorum

Yorum Bırak