Dizi Kültür

Türk Animasyonu Boerue Geliyor!

Yazan kişi Rothstein

Türkiye’nin ilk şamanik bilim kurgu animasyon serisi Boerue geliyor! Hepimiz Yunan Mitolojisini ve Roma Mitolojisini biliyoruz, Marvel sağ olsun Thorlu filmleriyle bize az çok İskandinav Mitolojisini de tanıttı. Lakin hepimiz Orta Asya Türklerinin neylere inandığını bilmekten çok uzağız! Tek bildiğimiz Gök Tanrı inancı lakin Türk Mitolojisi çok daha kapsamlı. İşte onu anlatmak için de tamamen Türk yapımı olan, milli gururumuz Boerue geliyor!

Beş kişi olarak yola çıkan ekip, masrafları karşılayabilmek adına Kickstarter’da bir bağış kampanyası başlatmıştı. Hem Moğolların hem de eski Türklerin inanışlarının bir bütünü olan Türk Mitolojisine yer verecek yapım, 85.000$ gibi bir meblağ hedefliyordu. Kampanyayı 86.112$ ile kapatan proje, kısa bir süre içerisinde hayata geçirilecek. Aşağıda Boureu’nun Facebook sayfasının yaptığı duyuruyu ve Boureu’nun konusunu anlatan ilk fragmanını bulabilirsiniz.

Fragman

Ekibin Teşekkür Duyurusu

Daha önce yapılmamış harika bir animasyon serisi yapmak için, beş genç sanatçı olarak yola çıktık; kampanya süresi boyunca gerçekleştirilen her şeyi bizi destekleyen gönüllüler ile yaptık (zaten verebilecek paramız da yoktu)Büyük bir birlikteliğin sonucu olarak dün gece itibariyle çok güzel bir başarı elde ettik. Türkiye başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanından (Kazakistan’dan Kanada’ya, Suudi Arabistan’dan Singapur’a, Meksika’dan Danimarka’ya) gelen destekler bu hedefi gerçekleştirmemizde bize yardımcı oldu. Kickstarter sitesinden alacağımız miktarla hayalimizdeki ve birçok kişinin hayalindeki bu projeyi hayata geçirmek yolundaki ilk adımı sonunda atabileceğiz. Şu anki önceliğimiz bağışlarınızın karşılığında söz verdiğimiz hediyeleri sağ salim ulaştırabilmek, büyük macera ise sonrasında başlayacak. smile ifade simgesi

İlk bölümlerini yıl sonuna doğru sunabilmeyi umduğumuz bu maceranın ilk adımı, senaryomuzu Türkoloji ve Halk Bilimi hocalarının danışmanlığıyla zenginleştirmek ve küçük ailemizi kaliteden ödün vermeden genişletmek olacak. Konsept, storyboard, arkaplan ve renklendirme çalışmalarına usta ses ve tiyatro sanatçılarının sesleriyle can vereceğiz; sonrasında ise -ulusal ve uluslararası animasyon şirketlerinin de desteğiyle- hepimizin merakla beklediği kaliteli animasyon görüntüleri ortaya çıkacak.

Bu zorlu yolda karşımıza birçok engel çıktı ve çıkacak; sizlerden aldığımız destek ve çocukluğumuzdan beri içimizde olan çizgi film aşkıyla bu engelleri bir bir aşacağımıza inanıyoruz.

Kickstarter sitesi aracılığıyla toplanan bağışların elimize geçmesi yaklaşık bir ayı bulacak; bizimle çalışmak ve bu projenin parçası olmak isteyen arkadaşların başvurularını yakında almaya başlayacağız, ilerleyen zamanlarda bu konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapacağız. Başından beri desteğinize layık olmak için çok çalıştık ve çalışacağız; bağımsız kalmak için hep beraber çıktığımız bu keyifli ama bir o kadar da sancılı yolda süreçle ilgili elimizden geldiğince açık olacağız.

Şimdi bizim için daha çok çalışma zamanı!

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak