Nedir? Tasarım Dünyası

GFX Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Yazan kişi Rothstein

Grafik tasarıma yeni merak salmış kişilerin sıkça karşılaştığı terimlerden bir tanesi de GFX‘tir. GFX terimi internet forumlarında, grafik tasarımla ilgili videolarda sıkça duyduğumuz bir kelime. Genelde “GFX Pack” şeklinde karşılaştığımız bu kelimenin açılımı 2 şekilde yapılabilir: Graphic FX yada Graphic Effects. Yani Türkçe karşılığı ile “grafik efektleri“. Peki GFX nedir?

GFX Pack’ler Nerelerde Kullanılır?

Grafik paketleri aslında çok spesifik ürünlerden oluşmazlar. Gezegen fotoğraflarında, hayvanlardan ya da ışık oyunlarından oluşan bir grafik paketini rahatlıkla internette bulabilirsiniz. GFX Pack‘lerin özel bir dosya uzantısı da yoktur. Genelde doğrudan .png ya da .jpg gibi fotoğraf formatında kullanıcıların hizmetine sunulurlar. Grafik paketlerini genelde Photoshop‘ta kullanılmalarına rağmen istediğiniz herhangi bir grafik tasarım programında rahatça kullanabilirsiniz.

GFX paketlerinin yaygın kullanım alanları genellikle gerçekçi efektler yapımında ve speed-art olarak adlandırdığımız grafik tasarım tekniğidir. Bu tarz işlerde her efekti kendimiz yapmakla uğraşmamız asıl amacımıza uğraşmamızı bir hayli zorlaştıracağı için hazır grafikler kullanmayı tercih ederiz.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak