İnternet Tasarım Dünyası

Reklam Tasarımı Nasıl Olmalı

Yazan kişi Rothstein

Ünlü internet ansiklopedisi Vikipedi’de “insanları gönüllü olarak belli bir davranışta bulunmaya ikna etmek, belirli bir düşünceye yöneltmek, dikkatlerini  çekmeye çalışmak, onunla ilgili bilgi vermek, belli görüş ve tutumlarını değiştirmelerini veya belirli bir görüşü ya da tutumu benimsemelerini sağlamak amacıyla oluşturulan; iletişim araçlarından yer ya da süre satın almak yoluyla sergilenen ya da başka biçimlerde çoğaltılıp dağıtılan ve bir ücret karşılığı oluşturulduğu belli olan duyuru” şeklinde tanımlanıyor.  Yani kısacası reklam dediğimiz olgu, bir hizmeti açıklayan ve genellikle satın almaya teşvik eden her türlü materyal.

Peki reklamlar aslında neyi amaçlar? Yol olarak neyi kullanır? Size kendimden bir örnek vermek istiyorum; grafik tasarıma oldukça ilgi duyan biri olarak bir gün bir forumda gördüğüm reklamla ilgili konu açtım. Reklam, bir renk tayfının üzerine serif bir fontla yazılar yazılmış bir hosting reklamıydı. Tahmin edeceğiniz üzere, oldukça kötü duruyordu. Konuda bunu belirttiğimde, şans eseri reklamı veren kişiye denk geldim, kendisi bana reklamın tasarımının önemli olmadığını, konudan da gördüğümüz üzere amacına ulaştığını ve ilgi çektiğini söyledi.

Burada reklamı veren kişi, bir yerde haklı ancak hazırladığımız reklamlar tamamen ilgi çekmeye yönelik olmamalı. Daha doğrusu, hazırladığımı bir reklamda ilgi çekmek amacı ile tasarımdan taviz vermemeli, elimizden geldiğince güzel çizip bununla ilgi çekmeyi başarmalıyız.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak