Kültür Sinema

Atatürk ve Milli Mücadele Filmleri

Yazan kişi Rothstein

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘ün hatırası ve onun bizlere hediye ettiği Cumhuriyet kuşkusuz bu ülkede hatırlanması ve korunması gereken yegane şeyler. Ancak bu vatanın evlatları olarak bu değerlere yeterince sahip çıktığımız ne yazık ki tam olarak söylenemez. Yine de bu uğurda zaman zaman iyi işler yapılmıyor değil. Ben de hem Ata‘mızı anmak hem de bugünün (23 Nisan) anlamına biraz olsun dikkat çekebilmek için Atatürk ve Kurtuluş Savaşı‘nı konu alan filmlerden bir derleme hazırladım.

1- Veda

2010 yılında çekilen filmin yönetmeni ve senaristi ünlü aydınımız Zülfü Livaneli. Ayrıca filmin müziğini de kendisi besteledi. Film Atatürk’ün çocukluk arkadaşı ve yaveri Salih Bozok‘un gözünden Ulu Önder‘in vefatını anlatıyor. Ancak filmde Atatürk’ün askeri, siyasi kimliği ve vatan uğruna yaptığı fedakarlıklara da büyük yer verilmiş.

2- Dersimiz Atatürk

Dersimiz Atatürk yönetmenliğini Hamdi Alkan‘ın üstlendiği ve Atatürk‘ün hayatının anlatıldığı belgesel tadında bir film. Filmde Atatürk’ü ünlü oyuncu Halit Ergenç canlandırıyor.

3- Son Osmanlı Yandım Ali

Suat Yalaz’ın çizgi romanından beyaz perdeye uyarlanan film aslında tam olarak Atatürk‘ü konu edinmiyor. Filmin konusu çapkın bir İstanbul kabadayısı olan Yandım Ali‘nin hayatının Mustafa Kemal ile karşılaştıktan sonra hayatının nasıl değiştiği, hayatındaki tek amacının nasıl vatanın bağımsızlığını yeniden kazanmak olduğu hakkında.

4- Cumhuriyet

1998 yılında TRT‘de yayınlanan Kurtuluş isimli dizinin ardından hazırlanan film Milli Mücadele döneminden sonrasını anlatıyor. Çıktığı dönemde en yüksek bütçeye sahip olan filmlerden olan Cumhuriyet‘in yönetmenliğini ise Ziya Öztan üstlenmiş.

5- Mustafa

Can Dündar tarafından yazıp yönetilen film 2008 yılında vizyona girdi. Çekimleri Yunanistan, Makedonya ve Türkiye‘de gerçekleştirilen film Atatürk’ün çocukluk döneminden başlayarak tüm yaşamını konu alıyor.

Bonus: Osmanlı Cumhuriyeti

Atatürk olmasaydı ne mi olurdu? Eğer Kurtuluş Savaşı‘nda büyük zaferimizi kazanamasaydık şu an nasıl mı yönetilirdik? Bir kısmın sandığının aksine refah içinde olmazdık. Eğer nasıl olacağını merak ediyorsanız bu merakınıza azıcık da olsa cevap verebilecek bir komedi filmi olan Ata Demirer’in Osmanlı Cumhuriyeti‘ni izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak