Kültür Sinema

Green Lantern Filmi Gelecek mi?

Yazan kişi Rothstein

2000’lerin başlarından itibaren süper kahraman filmleri piyasanın en önde gelen isimlerinden oldular ve dillerden hiç düşmediler. X-Men, Spider-Man ve Iron Man ile başlayan süreçte hem Marvel Sinematik Evreni oluştu hem de Marvel’ın haklarını zamanında verdiği bazı karakterler de Sony Sinematik Evreni çevresinde popülerleşti. Yıl 2016 oldu ve süper kahraman isimleri çıktıkları ilk günlerden kat kat daha popüler hale geldi.

Bu süreçte Detective Comics yani DC’nin sinematik evren konusunda bir iddiası olamamıştı. Farklı yönetmenler, farklı senaristler ve farklı oyuncular tarafından sinemaya uyarlanmış filmlerin birçoğu da ya hak ettiği kadar ilgi görememiş ya da fiyaskoya dönüşmüştü. Bunun en büyük örneği ise Ryan Reynolds’ın başrolünü oynadığı Green Lantern filmiydi. Deadpool’da büyük bir başarıya imza atan Ryan Reynolds, filmin diğer oyuncuları, yönetmeni ve senaristi açısından kariyerlerinde bir lekeye dönüşen Green Lantern’in hikayesi de başlamadan bitmişti.

DC Sinematik Evreni Oluşuyor

batman-v-superman

Batman v. Superman: Dawn of Justice filmiyle sinematik evrenini genişletmeyi planlayan ve dizi sektöründeki Arrow, The Flash, Supergirl, Smalville, Constantine, Gotham gibi başarılı yapımlarından sonra sinemada da belli bir çıtanın üzerine çıkmayı planlayan DC’nin birkaç yıl içinde birçok film çıkarmasını bekliyoruz. Bu yılki Suicide Squad’la da kötü karakterleri bize sevdirmeyi planlayan çizgi roman şirketi, aynı zamanda 2017’de Justice League filmini çıkararak Marvel’ın Avengers’ına da rakip olacak.

2017’de gelecek bir başka film olan Wonder Woman ile Adalet Takımı’nın en önemli üyelerinden olan Wonder Woman karakterini tanıma şansı bulurken 2018’de ise hem Ezra Miller’ın başrolünü oynadığı The Flash’i hem de Taht Oyunları’ndan Khal Drogo olarak tanıdığımız Jason Mamoa’nın başrolünde yer aldığı The Aquaman’i izleyeceğiz. 2019’da Dwayne Jhonson’un başrolünü oynadığı Shazam’ı ve Justice Leauge 2’yi izleyeceğimizi de zaten biliyorduk. Bir süredir 2020’de Green Lantern’in yeni bir uyarlamasının geleceği konuşuluyordu. Bazı bilgiler bu ihtimali arttırmış oldu.

Dedikodular Doğru mu?

green-lantern

Hem görsel yönden hem de klişe patlaması yaşaması sebebiyle DC tarihinde bir fiyasko olan filmin yeni DC Sinematik Evreni’nde adının geçmemesi bizi şaşırtıyorduysa da Justice League’in bu önemli üyesinin bir şekilde solo filmi hak ettiğini hepimiz biliyorduk. Latino Review tarafından yapılan habere göre Green Lantern filminin gelmesi bekleniyor. Bu filmde yüzüğün en önemli üç taşıyıcısı olan Hal Jordon’u , John Stewart’ı ve Kyle Rayner’ı görebiliriz. Filmin adının ise hikayede önemli bir yer tutan Green Lantern Corps. olabileceği konuşuluyor.

Hepimiz biliyoruz ki, Green Lantern tek bir başarısız film yüzünden harcanabilecek bir karakter değil –tamam biraz fazla başarısız olabilir. Hem eleştirmenler hem de genel izleyici tarafından yerin dibine sokulan Green Lantern‘i yeniden canlandırmaya çalışacak olan DC‘nin işi sıfırdan inşa etmekden bile zor. Yedi Cehennem’in dibinden göğe ulaşması gereken DC bu konuda bir risk alabilir. 2020’de gelebileceği ihtimali konuşulan filmin çıkıp çıkmayacağının şu an için sadece dedikodu olduğunu akıldan çıkarmamakta fayda var.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak