Kitap Kültür

Harry Potter’ın 8. Kitabı Yine YKY’den

Yazan kişi Rothstein

Bugün tüm Türk Potterheadleri mutlu eden bir olayla karşınızdayız. Birçok Potterhead zaten 8.kitabın içeriğini ve nasıl olacağını biliyordur ama son yazılarımızı okumanızda fayda var. Okumak için aşağıdaki başlıklara tıklayabilirsiniz. Şu an okuyamayacaklar da bu yazıda diğer yazıların özetleri niteliğinde cümleler bulabilirler.

Harry Potter’ın Sekizinci Bölümü

Harry Potter’ın 8.Kitabı Geliyor!

asa

Harry Potter’ın sekizinci kitabı aynı adlı tiyatro oyunu olan Harry Potter and the Cursed Child’in metni sadece. Jack Thorne tarafından yazılan hikaye Rowling’in onayını alarak tiyatrolara sunuldu ve birçok otoriteden 5’te 5 aldı. Kurguda Rowling’in asla yazmayacağı noktalar olsa da bu tiyatro oyununu Rowling’in onayından geçmiş tek fan fiction hikaye olarak görmek lazım. Kitabın detaylarına geçmeden önce tiyatronun tanıtım yazısını atmakta fayda var:

Harry Potter olmak her zaman zordu ve şimdi Büyü Bakanlığı’nda yoğun çalışan, eş ve üç okul çağındaki çocuğun babasıyken eskisinden kolay değil. Harry ait olduğu yerde kalmayı reddeden geçmişiyle boğuşurken, en geç oğlu Albus hiç istemediği aile mirasının ağırlığıyla mücadele etmeli. Geçmiş ve şimdiki zamanın uğursuzluğuyla, baba ve oğul bazen karanlığın beklenmedik yerden geldiği gerçeğini öğrenecek.

Kitap Satışa Sunuldu

Rowling’e göre Harry’nin son hikayesi olan bu tiyatro oyunu ve kitap, bizi Ölüm Yadigarları’nın epilog kısmının ötesine taşıyor. Harry’nin, onunla evlenen Ginny’nin ve yakın arkadaşları Hermione&Ron çiftinin çocukları ve başlarındaki yeni dertleriyle neler yapacaklarını göreceğimiz bu tiyatro oyunun metni 31 Temmuz’da yani Harry Potter ve J. K. Rowling’in doğum gününde alıcıya çıktı. Piyasa değeri Amerika’da 30 dolar, Avrupa’da ise 25 euro olarak belirlenen İngilizce dilindeki kitabın Türkiye fiyatı ise her yabancı dilde basılmış kitap gibi fazlasıyla pahalı olarak, 82.50 lira.

Fakat merak etmeyin! YKY geleneği bozmayarak yine kitabın haklarını aldı ve yakın zamanda kitabı Türkçe şeklinde basacağını Twitter üzerinden duyurdu. Henüz hangi tarihte çıkacağını bilmesek de bu yazın sonuna yetişeceğini tahmin ediyoruz. Liste fiyatının ise İngilizce dildekinden çok daha ucuz olacağını tahmin etmek zor olmamalı.

asas

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak