Kültür Sinema

Scarface Filmi Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey!

Yazan kişi Rothstein

Scarface’den çok şey öğrendik. Bunlardan ikisi, en dipten en zirveye çıkabilmeyi ve asla kimseye güvenmemeyi. Peki Al Pacino dendiğinde ilk akla gelen bu eşsiz filmin perde arkasında neler yaşandı? İyi seyirler.

1) MICHELLE PFEIFFER ROLÜ İÇİN AŞIRI ÇABA GÖSTERDİ!
Michelle Pfeiffer, Elvira Hancock olmak için epey bir çaba gösterdi. Tam bir kokain bağımlısı görünümünü kazanmak için çok az yemek yedi, çoğu zaman açlık çekti.

2) MEŞHUR KOKAİN SAHNESİ
Tony Montana’nın kokainden dağ yaptığı sahneyi hepiniz hatırlamışsınızdır. Bu sahnede aslında süt tozu kullanılmış. Ayrıca filmin daha çok ilgi çekmesini isteyen film ekibi bu maddenin gerçek kokain olduğunu iddia etmiş.

3) OYUNCULARIN GELECEĞİ
Bazıları yaşından dolayı kayıplara karıştı, bazılarını ise hala ekranlarda görebilmek mümkün. Örneğin Steven Bauer ve Mark Margolis’i Breaking Bad’de görme fırsatımız oldu.

4) GTA VİCE CİTY İLE FİLMİN İLİŞKİSİ
Vice City oyunu Scarface’den esinlenmiştir. Ana karakter Tommy Vercetti ile Tony Montana’nın benzerlikleri, Oyundaki Malibu bar ve filmdeki babylon bardaki ortamlar birbirinin aynısıdır. Filmin soundtrackleri oyundaki radyo kanallarında çalmakta.

5) ANTİSOSYAL KİŞİLİK BOZUKLUĞU
Film bir karakterin yükselişini ve düşüşünü anlatıyor ve bunu hepimiz biliyoruz. Ancak filmin bizlere anlattığı bir şey daha var. O da antisosyal kişilik bozukluğu. Tony Montana’nın her hareketi,
her mimiği, her konuşması antisosyal kişilik bozukluğuna sahip bir insan tiplemesiyle örtüşmekte.

6) FUCK REKORU
Scarface çekildiği yıl içerisinde fuck kelimesi en çok geçen filmdi. Tam 182 kere fuck kelimesi geçiyordu. Ancak sonrasında Pulp Fiction’un çıkmasıyla rekorun sahibi değişti.

7) YANLIŞ TERCÜME
Film ülkemizde yanlış bir tercüme yüzünden Sicilyalı ismiyle vizyona girdi. Kulağa epey saçma geliyor çünkü filmin sicilya ve italyan mafyalarla hiçbir alakası yok. Daha da saçma olan şey yıllar geçmesine rağmen filmin hala televizyon kanallarında Sicilyalı ismiyle yayına girmesi.

Yazar Hakkında

Rothstein

3 Yorum

Yorum Bırak