Kültür Sinema

Vizyondaki Filmler – 6 Mayıs 2016

Yazan kişi Rothstein

Merhaba Piksel Canavarları! Dün uzun süredir beklenen Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filmi vizyona girdi. Onun dışında vizyona girmiş diğer filmlere de göz atalım.

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Cıvıl War)

  civilwar1

Uzun süredir beklediğimiz, DC’nin Batman v. Superman’ini izledikten sonra daha da merakla beklemeye başladığımız film artık vizyonda! İzleyenlere göre olağanüstü bir film olan Civil War hakkında detaylı bilgileri bu ve şu yazılarımızdan alabilirsiniz.

Sonsuzluk Teorisi (The Man Who Know Infınıty)

the-man-who-knows-infinity

Robert Kanigel’in 1991’de yazdığı romandan uyarlanan kitap Matt Brown tarafından senaryolaştırılıp yönetildi. Roman gibi biyografik türde olacak filmin baş karakteri ise yine romandaki gibi, ünlü genç dahi ve Hint matematikçi Srinivasa Ramanujan. Henüz 33 yaşındayken yani 1920’de hayata gözlerini yuman Hint bilim adamının hikayesini Dev Patel, Jeremy Irons, Devika Bhise, Toby Jones ve Stephen Fry gibi isimler gözler önüne serecek.

Çöl Kraliçesi (Queen of the Desert)

queen-of-the-desert

Bir başka biyografik film olan Çöl Kraliçesi ise Werner Herzog tarafından yazılıp yönetildi. Kadrosunda Nicole Kidman, Robert Pattinson, James Franco, Mark Lewis Jones ve Damian Lewis gibi isimlere yer veren filmde gezgin, yazar, arkeolog, kaşif, kartograf ve siyasi ateşe olarak yaşam sürmüş Gertrude Bell’in hikayesi anlatılıyor. Bell, Irak ve Ürdün devletlerinin kurulmasında ve ilk kralları olarak Kral Faysal ile Kral Abdullah’ın seçilmesinde rol oynamış bir kadındır.

Ankara Yazı Veda Mektubu

ankara-yazi-veda-mektubu

Film 12 Eylül 1980 darbesinden sonra idam edilen isimlerden biri olan Mustafa Pehlivanoğlu’nun hayat öyküsünden esinlenerek çekildi. 1978 yılındaki Balgat Katliamı’nın sorumlusu sayılarak tutuklanan Mustafa, tutukluluk sürecinde fazlasıyla işkenceye uğrar ve işlemediği bir suçu kabul eder. Bu suçu kabul etmesi nedeniyle idam suçuna çarptırılan Mustafa Pehlivanoğlu’nun hayat hikayesi Gürkan Uygun, Münir Can Cindoruk ve İpek Tuzcuoğlu’nun başarılı oyunculuklarıyla güç kazanıyor.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak