Mobil

Android Launcher Nedir?

Yazan kişi Rothstein

Android Launcher kullanıcıların kendilerine has bir ara yüz kullanabilmek için kullandıkları bir uygulamadır. Android işletim sistemini dilediğiniz gibi tasarlayıp istediğiniz özelliklerini zevkinize göre tasarlamanıza olanak sağlayan bir nevi yazılım programıdır.

Akıllı cihazları üreten Asus, Samsung, Lenovo ve Casper gibi firmalar kendi cihazları için kendilerine has ara yüzler tasarlayarak kullanıcının beğenisine sunar. İşte her android telefonunun ara yüzünün farklı olması bundan kaynaklanır. Launcher bir ise bir nevi firmaların size sunduğu bir yazılım gibi telefonlara yüklenebilmektedir. Diğerlerinden farkı ise yazı fontlarını, menü ızgaralarını, iconları ve geçişleri dilediğiniz gibi ayarlayıp değiştirme olanağı sağlamaktadır. Piyasada oldukça fazla Android Launcher yer almaktadır. Bunların arasından doğru tercih ettiğiniz Launcher cihazınızın hızını oldukça arttırabilir. İşte bu yüzdende kullanıcıların dikkatini çekebilmektedir. Fakat yanlış tercihte de telefonunuzun orijinal halinden daha yavaş olabileceğini de bilmenizde fayda var.

Android Launcher Nasıl İndirilir?

Eğer telefonunuza Android Launcher yüklemek istiyor iseniz;

  • İlk adım olarak Google Play Store’un kişiselleştirme bölümünü açın,
  • Daha sonra karşınıza çıkan Launcher örneklerinden size tavsiyemiz Hola veya Nova Launcher’i seçin,
  • Bir tanesini seçtikten sonra indiriyoruz, daha sonra telefonunuzda iki seçenek belirecektir. Telefonunuz sizden başlatılacak launcherı tercih etmenizi isteyecek yeni yüklediğimiz launcherı seçerek yolumuza devam ediyoruz.
  • Kurulumu tamamladıktan sonra telefonunuzun ayarlar kısmından varsayılan launcherı seçerek doyasıya kullanabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi daha birçok launcher mevcuttur. Dilediğiniz launcherı yükleyip performans karşılaştırması yaparak en memnun kaldığınız launcheri kullanabilirsiniz.

 

 

 

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak