Nedir?

Stockholm Sendromu Nedir?

Yazan kişi Rothstein

Stockholm sendromu en farklı psikolojik etkilenmelerden birisi olarak kabul edilmektedir. Bu sendromun ortaya çıkış hikayesi de kendisi kadar farklıdır. Stockholm Sendromunun tanımını yapan ilk isim ise Bejerot adlı psikiyatr olmuştur. Peki tam olarak nedir Stockholm Sendromu? Nasıl ortaya çıkmıştır?

Başka bir sendrom olan Capgras Sendromu hakkında da bu yazımızı okuduktan sonra bilgi alabilirsiniz.

Sendromun Çıkış Noktası

Kaynaklara göre olay 1973 yılında, İsveç’in başkentinde yani Stockholm’de yaşanmıştır. Banka soyguncusu, soygun planının gerçekleştirmek için bir kadını esir almıştır. Kadını tam 6 gün boyunca rehin olarak tutan soyguncu ve rehine kadın arasında yaşanacak olaylar herkesi şoke edecektir. Çünkü rehine olan kadın bu 6 gün boyunca kendisini rehin alan adama karşı yoğun duygular hissetmiş ve duygusal olarak bağlılık aşamasına gelmiştir.

Rehine olmaktan çıktıktan sonra soyguncuyu savunmasına ek olarak bu rehine kadın, nişanlısını bir anda terk ederek soyguncuya olan ilgisinden dolayı onun hapisten çıkmasını bekler, ona yardımcı olur ve en nihayetinde onunla evlenir. Bir benzer durum da başka bir banka soygununda yaşanmış, bu kez banka personelinin tamamı soyguncularla başarılı diyalog kurmuş ve hatta onlardan şikayetçi olmak istememişlerdir.

Stockholm Sendromu Nasıl Gelişir?

Stockholm sendromu bir süreç olmakla beraber içerisinde birbirinden farklı psikolojik değişkenlere de sahiptir. Stockholm Sendromu‘nu etkileyen unsurlar arasında rehin alınma süresi, rehin-rehin alan arasındaki yakınlık derecesi, rehin alınan kişinin ortamdan ne kadar soyutlandığı gibi konular sendromun gelişimini sağlamaktadır.

Stockholm Sendromunun Görüldüğü Kişiler ve Gruplar

Rehin alma durumuna ek olarak yoğun şekilde baskı altına alma durumu da Stockholm sendromuna ön ayak olmaktadır. Tecavüz, istismar, savaş halinde bulunma, toplama kampında esir olarak bulunma, aile içerisinde yoğun şiddete maruz kalma gibi olaylar veya dini-siyasi baskı altına alınma olaylarında Stockholm sendromu kişi ve grup halinde görülebilmektedir.

Stockholm Sendromu Tedavi Edilir mi? Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi aşamasından önce farkındalık oluşturma çabası elde edilmelidir. Travma olarak gerçekleştiğinden dolayı bireyin hayatla yeniden psikolojik açıdan bağ kurabilmesi gerekmektedir. Yeteri kadar zaman ve doğru mekan ile birlikte hastaya karşı başarılı bir tedavi süreci uygulanabilmekte ve kişi sendromdan tamamen kurtulabilmektedir.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak