Oyun

Dosya Konusu: Battlefield 1

Yazan kişi Rothstein

Battlefield serisi şüphesiz FPS oyun sevenlerin favorilerinden bir tanesi. Electronic Arts (EA)’a ait bir stüdyo olan DICE tarafından geliştirilen ve Electronic Arts’ın kendi yayınladığı Battlefield gücünü ve grafiklerini yine Electronic Arts tarafından geliştirilen Frostbite isimli oyun motorundan alıyor. Electronic Arts serinin yeni oyunu olan Battlefield 1’in ilk trailerını 6 Mayıs’ta yayınladı. Yayınlanan trailer 40.5 milyon izlenmeye ulaştı ve 1.8 milyon beğeni ile tüm zamanların en çok beğeni alan videoları arasında yerini aldı.

Battlefield 1’in Konusu

Oyunun en büyük rakibi Activison tarafından geliştirilen Call of Duty serisinin yeni oyunu Infinity Warfare ise Battlefield 1′den 4 gün önce, yani 2 Mayıs’ta ilk trailerını yayınladı. 28.7 milyon izlenmede kalan oyun 465 bin beğeninin yanı sıra aldığı 2.9 milyon dislike ile Battlefiel 1’in tam zıttı şekilde tüm zamanların en beğenilmeyen videoları arasında yer aldı.

Battlefield 1 aslında serinin 5. oyunu. Bu nedenle de oyunun isminde yer alan “1” sayısının bir “hikmeti” mevcut. 1 sayısının bu “hikmeti” ise 1. Dünya Savaşı’nda saklı. Evet, tahmin edebileceğiniz gibi oyun 1. Dünya Savaşı’nı konu alıyor.

Oynanış ve Silahlar

Battlefield 1’i oynanış ve fizik bakımından serinin diğer oyunlarından ayıran bir özelliği yok. Ancak bu kez oyuna farklı taraflarda yer alan farklı kahramanların bakış açısından dahil olacağız. Oyuna farklı kahramanlarla farklı taraflardan dahil olabilecek olmamız oyuna büyük bir çeşitlilik getireceği gibi biraz zorlaştıracak gibi de görünüyor. Bu konuyla ilgili DICE tarafında işin mutfağında bulunan Daniel Berlin’in yaptığı açıklama Battlefiel 1’in serinin diğer oyunlarından çok daha zor ve farklı olacağı yönünde. Aynı zamanda oyuna 1. Dünya Savaşı ile ilgili bazı ilginç hikayelerin dahil edildiği yönünde de bir takım iddialar var, ancak bu konu hakkında resmi bir açıklama mevcut değil.

battlefield-1-silahlari-ve-oynanis

Oyunda yer alacak silahlar ise tamamen 1. Dünya Savaşı’nda yer alan silahlardan modellenmemiş. EA tarafından oluşturulan ve gerçek dönemden farklı bir zaman çizelgesine sahip olan oyunda zamanın ilerisinde silah ve modifikasyonlara yer verilmiş. DICE ve EA tarafından gerçekçiliğin yakalanması adına gemiler, tanklar ve uçakların gücü orta seviyede tutulmaya özen gösterilmiş. Oyuna aynı zamanda yeni bir ulaşım aracı olarak at eklenmiş durumda.

Online Mod (Çok Oyunculu)

Battlefield 1’in online modunda yer alacak olan haritalar Fransa, Arabistan ve Alp Dağları’ndan birebir gerçeğe uygun şekilde bilgisayar ortamına aktarılmış. En fazla 64 kişilik oyunlar açabileceğimiz online mod ile ilgili ne yazık ki henüz detaylı bilgilere sahip değiliz. Oyunun senaryo moduyla ilgili ise bir küçük detay yine Daniel Berlin tarafından paylaşıldı. Daniel Berlin’in söylediğine göre senaryo modunda yer alan yapay zeka seride yer alan diğer oyunların yapay zekasına oranla oldukça gelişmiş ve zor.

battlefield-1-online-mod

Ülkeler ve Diller

Türkler adına serinin yeni oyunu ile ilgili 2 farklı sevindirici haber yer alıyor. Bunlardan ilki 1. Dünya Savaşı’nda önemli yere sahip olan Osmanlı İmparatorluğu’nun da oyuna dahil edilmiş ve seçilebilen taraflardan bir tanesi olması. Oyunda yer alan diğer taraflar ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Almanya (Alman İmparatorluğu)
 • Avusturya – Macaristan İmparatorluğu
 • ABD
 • Birleşik Krallık
 • Fransa
 • İtalya Krallığı

Türkler adına sevindirici olan ikinci haber ise seride ilk kez oyunun orijinal paketine dahil olarak Türkçe dil seçeneğinin gelmesi. Oyunda yer alacak olan diğer dil seçenekleri ise şu şekilde;

 • Arapça
 • Almanca
 • İngilizce
 • İspanyolca
 • Fransızca
 • İtalyanca
 • Lehçe (Polonya)
 • Portekizce
 • Rusça
 • Çince

Oyunun Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Platformlar

Oyunun çıkış tarihi EA Games tarafından paylaşılan resmi bilgilere göre 21 Ekim 2016. Oyunun yer alacağı platformlar ise Windows 10, Xbox One ve Playstation 4 olarak açıklandı. Oyunun Xbox 360 ve Playstation 3’e çıkmayacak olması bu konsoalların yavaş yavaş tarih olmaya başladığının bir göstegesi niteliğinde. Ancak oyun Windows 8 ve Windows 7 yüklü olan bilgisayarlar için resmi olarak açıklanmamış olsa da muhtemelen oynanabilecektir.

Oyunun tam sürümü çıktığında fiyatının ne kadar olacağı ile ilgili henüz bir bilgi paylaşılmadı. Ancak oyun ön satışta standart sürüm için 60 Euro ve deluxe sürüm için 80 Euro’luk fiyat etiketi ile raflarda yerini aldı. Aynı zamanda EA Acces üyelerinin kayıtlarını gerçekleştirdikleri takdirde oyunun betasında yer alabileceklerini de belirtelim.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak