Nedir? Teknoloji

Benchmark Testi Nedir?

Yazan kişi Rothstein

İlk olarak Apple’ın tanıttığı ve iOS ile çalışan iPhone’un başlattığı akıllı telefon serüvenine Android 2009 yılında tanıtılan HTC Dream adlı cihaz ile dahil oldu. Ardından yazılım tarafında Google ve Apple, donanım tarafında ise HTC, Samsung, LG ve aklınıza gelen tüm akıllı telefon üreticileri arasında ve adeta savaş olarak nitelendirebileceğimiz bir durum oluştu. Bu savaş günümüzde de giderek kızışmaya devam ediyor ve üreticileri her defasında daha iyisini yapmaya zorluyor.

Benchmark Testi Nedir?

Üreticilerin bu rekabeti sonucu ortaya çıkan ürünler de çıktığı anın şartlarına oranla mükemmele oldukça yakın oluyor. Bu sebeple de kullanıcılar hangi cihazı alacaklarını seçmekten oldukça zorlanıyor. Bir çok kullanıcı telefonu almadan önce internetten inceleme videolarını izliyor ya da teknoloji marketlerde telefonu deniyor. Ancak cihazın tam bir performans ölçümü için etkili bir yol daha mevcut o da benchmark testleri. Peki benchmark testi nedir ya da benchmark testi nasıl yapılır?

Benchmark kelime anlamı olarak “kıyaslama” demektir. v uygulamaları telefonunuzun tüm bileşenlerini  ya da belli bir donanım parçasını bazı testlere tabi tutar ve ona bazı puanlar verir. Ardından cihazınızın aldığı puanı diğer modellerin puanlarıyla birlikte yer aldıkları bir listeye koyar. Siz de bu sayede telefonunuzu rahatlıkla diğer telefonlarla kıyaslama olanağına kavuşursunuz.

Benchmark Uygulamaları Nelerdir?

Günümüzde en çok kullanılan benchmark uygulaması Japon bir geliştirici tarafından sunulan AnTuTu Benchmark‘tır. Bunun dışında yalnızca işlemciyi baz alan ve test eden GFX Benchmark ile Quadrant isimli benchmark uygulaması da benchmark uygulamaları arasında oldukça popüler.

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak