İnternet Teknoloji

Biyometrik Güvenlik Nedir?

Yazan kişi Rothstein

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte her alette her sistemde güvenlik açıkları olmaya başladı. Bu durum standart güvenlik önlemlerinin yetersizliğini gösteriyor. Bu durum karşısında güvenlik sistemi oluşturan firmalar tarafından yeni çalışmalara başlanıldı ve biyometrik güvenlik sistemi oluşturuldu. Kısa sürede aktif olarak çalışmaya başlayan sistem kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen güvenlik sistemi konumuna getirmiştir.

Biyometrik Güvenlik her hangi bir sisteme dahil edilen kişilerin fiziksel özellikleri davranışları gibi özelliklerden yararlanarak sisteme yüklemesi yapılıyor. Bu sistem eski usul pin gibi klasik güvenlik yöntemlerine göre daha verimli çalışıyor.

Biyometrik Güvenlik Sisteminin Avantajları

Biyometrik güvenlik sistemi sayesinde kimlik bilgilerinin doğrulanması gereken şahsın olayın gerçekleşeceği yerde mutlaka olması gerekiyor. Doğrulama yapılacak olan şahsın her hangi bir nüfus cüzdanı gibi evrak taşıması gerekmezken pin şifere gibi şeyleri de ezberlemek mecburiyetinde değildir. Şüphesiz sunduğu en büyük avantajlardan biridir.

Bunların yanı sıra günümüzde bilgisayar çağı yaşanmaktadır. Artık tüm işlerimizi birkaç tık sayesinde interent ve bilgisayar üzerinden kolaylıkla hallediliyor. Fakat bu sistemde de kötü niyetli kullanıcılar tarafından oluşturan zararlı yazılımlar yüzünden artık biyometrik güvenlik tercih ediliyor. Sistemlerde oluşan bütün aksilikleri en min. Düzeye geçmeyi sağlıyor.

Başta hastaneler olmak üzere yeni doğan bebek bölümlerinde okul bina ne varsa her yerde kullanıyormuş.

Yazar Hakkında

Rothstein

7 Yorum

Yorum Bırak