Teknoloji

Fotoğraf Boyutlarını Azaltan Programlar

Yazan kişi Rothstein

Hangi alanda olursa olsun sitelerin fotoğraf kullanımı ziyaretçilerin oldukça ilgisiniz çekmektedir. Bundan dolayı site içindeki etkileşim de bir o kadar artmaktadır.

Makaleler arasında da fotoğraf kullanmak hem okuyucunun kafasında bir şeylerin oluşmasında etkili hem de okurken sıkılması önleyip sitenizden erkenden ayrılmamasını sağlıyor. Fakat makale içlerinde fotoğraf kullanımı etkili olduğu kadar sorunlarda çıkartabiliyor.

Fotoğraf Kullanmanın Çıkaracağı Sorunlar

En başta internetten aldığınız hazır resimlerin telif hakkı varsa biraz başınız ağrıyabilir. Fakat internette telif hakkı olmayan bir sürü fotoğraf bulunmaktadır. Bu sayede bu sorun kolaylıkla aşılabiliyor. Hatta telif hakkı olmamasının yanında çoğu profesyonel çekimler olup oldukça kalitelidir.

Bir diğer sorun ise fotoğrafların boyutlarından kaynaklı bir sorundur. Özellikle her makalede fotoğraf kullanımı ve fotoğrafların boyutları da eğer büyükse hostunuzu şişirebilir ve sitenizin yavaşlamasına neden olabilir. Büyük boyutlu fotoğraflar optimize edilmediği müddetçe siteleri yavaşlatmaktadır. Bu yüzden birçok site yavaş çalışmakta ve hit kaybetmektedir.

Fotoğraf Boyutu Küçültme

Peki sorunu nasıl aşabiliriz. Yani fotoğraf boyutlarını nasıl düşürebiliriz? Bu konuda başvurulan ilk yol CDN kullanımıdır. Konuyu biraz daha açarsak sitenize yüklediğiniz fotoğrafları kendi hostunuzda depolamıyorsunuz. Bir başka sunucuda tutup sitenize linkleme ile yönlendiriliyor. Bu yol garanti bir yol olsa da başka sunucu kiralamak maddi bir külfet oluyor. Bundan dolayı herkes tercih etmiyor.

Bir diğer yol ise fotoğrafların boyutunu küçültüp sitenize öylelikle yüklemekten geçer. Kısaca vu olaya fotoğraf sıkıştırma işlemi deniyor. Bu yolunda bir dezavantajı var o da boyut küçüleceğinden fotoğrafın kalitesinde bozulmalar görülebiliyor.

Genelde bu işlemi yaptığınız araçlar bunun aksini söylese de bu bir gerçek. Fotoğraf boyutunu küçülten araçlar arasında büyük farklar olmuyor genelde. Peki fotoğraf boyutunu küçültebileceğim programlar nelerdir?

1.Tinyjpg: Genelde bu işlemi yapmak için kullanılan en popüler araçtır. Aynı anda 20 adet fotoğrafı sıkıştırabilirsiniz.

2.Compressor.io: Birçok resim formatını destekleyen araç oldukça iyi hizmet veriyor.

3:Optimizilla: Aynı anda 20 fotoğrafı küçültebildiği için gayet kullanışlı bir programdır.

Sitelerinizde mutlaka fotoğrafları optimize edip öyle yayınlayın. Faydasını kısa bir süre içinde göreceksiniz.

 

 

Yazar Hakkında

Rothstein

10 Yorum

Yorum Bırak