Mobil Teknoloji

Huawei Apple’ı geride bıraktı!

Yazan kişi Rothstein

Huawei şirketinin açıkladığı resmi açıklamalara göre son bir ayda ünlü telefon markasının akıllı telefonda pazarındaki satış rakamlarının son yılların en çok tercih edilen markasından biri olan Apple şirketini geride bıraktı. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz markalardan birisi olan Huawei birçok insan tarafından kullanılan oldukça şık modellere sahiptir. Akıllı telefon pazarında oldukça yükselen marka Çin menşei olarak dikkat çekmektedir. Son yıllarda birçok Çin marka telefonların akıllı telefon pazarına girmesi ile birlikte rekabet oldukça artmıştı. İşte pazara giren markalardan birisi olan Huawei geçtiğimiz günlerde yaptığı resmi açıklama ile telefon satış rakamlarını kamuoyuna duyurmuştu. Açıklanan bu sonuçlara göre Çin devi son yılların en popüler markası olan Apple firmasını geride bırakarak pazara yeni bir soluk getirmişti.

Huawei’nin Başarısı

2016 yılı akıllı telefon satış rakamlarına göz attığımızda ilk sırayı 350 Milyon ile Samsung markası almış onun hemen ardından 250 Milyonluk satış ile Apple gelirken 3. Sırayı 150 Milyonluk satış ile Huawei aldı. Huawei son yıllarda geliştirdiği tasarım ve özellikler sayesinde pazardaki yarışta emin adımlarla yürümeye devam etmişti.

Apple ile Huawei firmaları arasındaki rekabet son yıllarda daha da kızışmıştı. Huawei’nin önceki yıllarda yapılan açıklamalara göre Apple şirketini geride bıraktığı görülmekte. Huawei Ürün direktörü Allen Wang kamuoyuna yaptığı bir açıklamada geçtiğimiz yıl aralık ayında %13.2’lik bir Pazar payı ile Apple firmasını geride bıraktıklarını dile getirdi. Şirket açıklamalarında Huawei’nin satışlarının bazı ülkelerde Samsung marka telefon satışlarının önüne geçtiği dile getirildi. Fakat bu açıklamalar tek taraflı olduğu için doğruluğu tartışılır bu sebepten dolayı tarafsız kuruluşlar tarafından yapılacak açıklamaları dikkate almak daha doğru olur.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak