İnternet Teknoloji

Instagram Profili Nasıl Güvende Tutulur

Yazan kişi Rothstein

Fotoğraf paylaşma servisi olarak hizmete sunulan Instagram, kullanıcıların beğenisine sunulduğu ilk günden itibaren günümüze kadar başarılı çıkış ivmesini sürdürdü ve günümüzde ünlülerin de içerisinde yer aldığı yüksek bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. Instagram, bu kadar popüler bir paylaşım servisi olmasının yanında kullanıcıları için özen göstermesi gereken güvenlik konusunu da aksatmamak zorunda kalıyor. Biz de bu yazımızda daha güvenli bir Instagram profili için güvenlik ile ilgili bazı küçük ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Profilinizi Gizleyin

Instagram için yapılabilecek en basit güvenlik detayı profilinizi gizlemek olacaktır. Profilinizi gizlediğiniz takdirde size sadece profilinize erişim için izin verdiğiniz Instagram kullanıcıları erişebilecek ve siz de bu sayede profilinizi güvende tutabileceklesiniz. Profilinizi gizlemek için profilinize gidip “Ayarlar” kısmına tıklayın. Ardından açılan menü üzerinde “Hesap” bölümünün altında yer alan kısımda “Gizli Hesap” özelliğini aktif edin.

Telefon Numaranızı Asla Paylaşmayın

Telefon numaranız Instagram üzerinde her ne kadar gizli olsa ve paylaşılmayacak teminatıyla bulunsa da, telefon numaranızdan Instagram profiliniz oldukça kolay bir şekilde bulunabiliyor. Telefon numarınızda Instagram hesabınıza ulaşan olmasın istiyorsanız profilinizi oluştururken telefon numarası bölümünü es geçmeniz yeterli olacaktır. Eğer halihazırda profilinizde telefon numaranız bulunuyorsa bu kısmı silerek boş bırakmanız mümkün.

Konum Eklerken Bir Kez Daha Düşünün

Profiliniz özellikle herkese açık şekilde güvenliksiz olarak duruyorsa ve siz de Instagram üzerinde paylaşım konusunda aktifseniz, konumunuzu eklerken bir kere daha düşünmenizde yarar var.

Bağlantılı Hesaplarınızla İlişiğinize Dikkat Edin

Instagram üzerinde fotoğraf paylaştığınızda bu fotoğrafı diğer sosyal mecralarda da paylaşabilme özelliğine sahip olduğunuzdan dolayı, hesabınızı diğer sosyal profillerinizle ilişkilendirerek paylaşımlarınızı yapabiliyorsunuz. Her ne kadar profilinizi gizleseniz bile paylaştığınız fotoğrafın linki Twitter gibi sosyal medyalarda da paylaşılıyorsa, diğer kullanıcılar sizin fotoğrafınızı görebilir hale gelecek.

Güvensiz Bağlantılara Tıklamayın!

Özellikle Instagram üzerinde bir furya olarak devam eden” sizi takipten çıkaranları öğrenme”, “profilinize kimlerin baktığını öğrenin” ve benzeri şekilde paylaşım yapılan bağlantılara tıkladığınızda hesabınıza ait bilgileri hızlıca değiştirmeniz gerekiyor. Zira bu tarz paylaşımlarda asıl hedef kullanıcının, yani sizin hesabınızı ele geçirmektir. Bu tarz güvensiz bağlantılara tıklamamaya özen gösterin.

Yazar Hakkında

Rothstein

1 Yorum

Yorum Bırak