Nedir? Teknoloji

Telegram Nedir?

Yazan kişi Rothstein

Telegram, tıpkı Whatsapp gibi kullanıcılar arasında hızlı ve kolay bir şekilde mesajlaşmayı sağlayan bir servistir. Telegram ayrıca dosya transferi için de yaygın olarak kullanılmakla beraber birçok farklı platform üzerinde çalışmaktadır. Tablet, bilgisayar ve mobil sürümüyle kullanıcılarına esnek bir kullanım avantajı sunan Telegram, arayüz açısından da oldukça kolay bir kullanıma sahip olmasıyla alternatif bir mesajlaşma servisi olmaktadır.

Telegram’ın Avantajları

1 – Telegram’a tüm cihazlarınız ile birlikte kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Telegram’da açmış olduğunuz son oturumun haricinde farklı cihazlardan açmış olduğunuz oturumları kapatabilirsiniz.

2 – Çağın yenilikçi teknolojisi olan bulut depolamayı, Telegram ile birlikte kullanma deneyimini yaşayabilirsiniz. Dosya depolaması ile bulut depolama deneyimini size yaşatacak olan Telegram, istediğiniz dosya türünü gönderip alabilmenize de olanak sağlıyor.

3 – Telegram’da bulunan API desteği sayesinde Telegram’ı kendi uygulamalarınıza rahatlıkla entegre edebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki; Telegram’ı kendi web sitenize kurarak ister canlı yardım olarak tercih edebilir isterseniz de sohbet için kullanabilirsiniz.

4 – Mesajlarınızı şifreleyerek karşı tarafa ulaştırdığından dolayı, güvenlik açısından oldukça gelişmiştir.

5 – Hali hazırda var olan güvenliğinin yanı sıra daha güvenli sohbet etmek için Secure Chat adında sohbet açarak mesajlaşabiliyorsunuz.

Telegram ve Whatsapp Karşılaştırması

Telegram ve Whatsapp iki farklı alternatif mesajlaşma uygulamaları olmalarıyla birlikte Telegram’ın Whatsapp ile karşılaştırdığımızda daha ağır basan birkaç önemli detay noktasını görebilmemiz mümkün.

Dosya gönderim limiti Telegram’da Whatsapp’a oranla çok daha fazla.

İstenilen durumlarda telefon numaranızı paylaşmak yerine doğrudan kullanıcı adınızla birlikte karşı tarafla iletişim kurmayı sağlayabilme Telegram’ı farklı kılan bir diğer özellik. Whatsapp’ta ise böyle bir durum söz konusu değil.

Telegram’da bulunan botlar sayesinde hem kullanıcılar hem de geliştiriciler çok daha farklı alanlara yönelebiliyorlar. Kullanıcılar botları kullanarak, günlük İngilizce dil gelişimlerini sağlayabildikleri gibi, yazılımcılar da kendilerine özel botları geliştirebilme imkânlarına sahip oluyorlar. Whatsapp böyle bir özelliği kullanıcılara ve yazılımcılara sunmuyor.

Kanal oluşturarak yayın yapabilme özelliğiyle Telegram, Whatsapp’ın yine bir adım önüne geçiyor. Kurmuş olduğunuz kanala ait linki de alabilmeniz mümkün olduğu gibi kanal üzerinde üyeler, birbirlerini asla görememektedirler. Sadece kanal sahibi mesajları görebilir ve bununla birlikte gizlilik ihlali yaşanmaz.

Yazar Hakkında

Rothstein

1 Yorum

  • teşekkürler admin sayende öğrenmek istediğimiz şeyleri makalenizde okuyoruz teşekkürler

Yorum Bırak