Yaşam

Saatlerce Oyun Oynamanın Zararları

Yazan kişi Rothstein

Son yıllarda teknoloji dünyasının gelişimi ile birlikte video oyunları da doğru orantılı bir şekilde inanılmaz bir gelişme gösterdi. Aşırı şiddet sahnelerinden, gerçekçi senaryolara ve muhteşem hayal dünyalarına kadar birçok oyun geliştirildi. Şüphesiz aşırı eğlenceli olan bu oyunlar bazen sevenleri tarafından bazı durumlarda aşırı şekilde abartılı bir biçimde oynanmaya başlıyor. Nitekim saatlerce başından kalkılmayan oyunlar ve harcanan günler haftalar hatta aylar başını alıp gidiyor. İşte bu noktada oldukça sağlıksız bir hal alan bu oyunlar kullanıcılara çeşitli rahatsızlıklar vermeye başlıyor.

Dünya üzerinde milyonlarca oyun hastası bireyler bulunmakta ve bunu artık sadece iş olarak yapan insanlarda mevcut. (Cs:Go takımları, Lol takımları vs.) İşte bu durum dolayısıyla çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. İşte incelediğimiz ve rastladığımız birkaç rahatsızlık;

 

çok oyun oynamak zararlı mı ?

Kalp İflası

çok oyun oynamak kalbe zararlı mı ? Geçtiğimiz yıllarda oldukça oyun bağımlısı 32 yaşındaki bir bireyin gittiği internet kafede ölü olarak bulundu. Bu verilen örnek oldukça uç bir örnek olsa da aslında böyle durumlar yaşanmaktadır. Özellikle düzensiz beslenme, uyku düzenini bozma ve aşırı gerginlik gibi durumlar kalp krizi riskini tetiklemektedir. Umarım 3 gün art arda oyun oynamıyorsunuzdur.

Gözleriniz Bozulabilir

çok oyun oynamak gözleri bozar mı ? Televizyonlar ve bilgisayar ekranları yapay oldukları için uzun süreli göz temaslarında gözlerinize zarar verebilir. CVS sendromu olarak bilinen rahatsızlık göz ağrısı ve göz yorgunluğu gibi rahatsızlıkları içermektedir. Aşırı kullanımlarda ilerleyen zamanlarda görme kayıplarını yaşanma ihtimali oldukça yüksek! İşte bu noktada oyun oynarken bulunduğunuz ortamların aydınlatmasına dikkat etmeli ekran parlaklığını gözünüzü rahatsız etmeyecek şekilde ayarlamalısınız.

Beyin Rahatsızlıkları

çok oyun oynamak beyine zarar verir mi ? Bilimsel bir araştırmaya göre her hafta 9 saat gibi uzun bir süre oyun oynayan çocukların beyinlerinde çeşitli izlere rastlanmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre aşırı oyun oynamak çocukların beyin fonksiyonlarını etkiliyor ve onları bir nevi olumsuz etkiliyor. Beyinsel fonksiyonların yanında bu durum çocuklarda psikolojik bakımdan da oldukça rahatsız edici sonuçlar doğuruyor.

 

 

Yazar Hakkında

Rothstein

Yorum Bırak